DPF İptali

DPF İptali

Otomobil kullanıcıları DPF iptali için özellikle partikül filtrelerini değiştirme maliyetini göz önünde bulundurur. Bu maliyetler, yüksek fiyat maliyetlerinden kaçınmak içindir. Bunun içinde araç kullanıcıları tarafından DPF iptali yöntemini kullanım şekline gidilir. Bu yöntem, alet maliyetinden kaçınmak isteyen kullanıcının takdirine bırakılmıştır. Aynı zamanda, araç sahiplerinin çekiş kaybı ve motoru çalıştıramama gibi sorunlardan kaçınmak için DPF iptali sistemini devre dışı bırakmak istemesi avantajına sahiptir. Genellikle bu uygulamalar ekibimiz tarafından gerçekleştirilir. Ancak bu iptalde aracın beyni ve motor sistemini dezavantaj durumu söz konusu değildir. DPF İptali tarafımızca profesyonel bir şekilde iptal edildiği takdirde egzoz emisyon fenni muayene zamanı her hangi bir sorun arz etmemektedir.

DPF Nedir?

Otomobil egzozu, karbon monoksit çevreye ve otomobillere zarar verebilir. Bu nedenle egzoz partiküllerinin miktarını azaltmada etkilidir. Emisyon yönetmeliklerine uyacak şekilde tasarlanmış araçlar da fayda sağlar. Kaplanmış bir alt optimal dizel partikül filtresi işlemi sunar. Ayrıca metalik asil silikon karbon (SIC) kaplama olan DPF için tasarlanmıştır. Ayrıca karbon monoksit ve hidrokarbonların (HC) salınımını engelleyen sistemlerdir.

Aynı zamanda düzenli yanma sağlayarak araba filtrelerinin tıkanmasını engeller. Özellikle araçlarda kullanılan filtre üzerinde partikül birikmesi performansı etkileyip yavaşlatabilir. Ayrıca filtreye zarar verebilir ve çatlaklara neden olabilir. Bir arıza meydana geldiğinde, genellikle bir arıza göstergesi (MIL) olan bir arıza sinyali yayarak bir uyarı verir. Bu hatalar için sinyal aktifken müdahale önemlidir. Ayrıca, DPF oluştuğunda motor sıcaklığı normalden daha yüksek olabilir.

Sorun giderme, motoru korumak ve yüksek sıcaklık tehlikelerinden kaçınmak için önemlidir. Aynı zamanda otomobillerden çıkan egzoz gazlarının tıkanması nedeniyle egzoz gazları yanabilir. Sonuç olarak, kuru nesneler yanan egzoz gazlarıyla birlikte tutuşabilir. Bu sistemin kullanılması riski en aza indirir ve içten yanmalı bir motorun egzoz gazında susturucu olma avantajına sahiptir.

DPF Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

DPF kalibrasyon işlemi için aracın modeli ve markası dikkate alınır. Daha sonra araç bilgisayarını kaldırabilir veya bunu bilgisayarı OBD2 konektörünü kullanarak çıkarmadan yapabilirsiniz. Araç sahibi anlasa da anlamasa da araç sahibine zarar vermez. Okuma yazılımı sadece bu araç içindir. Bu, gelecekte araç tarafından tespit edilip verilebilecek hata kodlarını ortadan kaldırır. Genellikle dizel DPF üzerindeki yükü kontrol eden sıcaklık sensörünün ayarı, DPF’nin düzgün çalışıyor gibi görünmesi için değişmiştir. Bazı durumlarda, kontrol mekanizması tamamen demonte edilir. Yeni geliştirilen yazılım daha sonra araca yüklenir. Son olarak aracın dizel partikül filtresi çıkarılır. Daha sonra kaynak dikişinde açılıp boşaltılır ve tekrar kaynak yapılır. Araca takılan araçlara özel egzoz borusu seçilir.