EGR Değişimi

EGR Değişimi


Her gün özenle kullandığımız arabalarımız bizim için çok değerli. Belki on yıllarca çalışıp, biriktirip alabildiğimiz arabaların her parçası önemli. Farından tamponuna, tekerinden camlarına kadar her yeri pahalı ve bakım yapılması gereken parçalar. Bugün ki konumuz ise araçların egzoz kısmı ile ilgili olacak.

EGR Nedir?


Fosil yakıt kullanan otomobillerde en sık kullanılan EGR aracın motor kısmında yer alır. Elektropnömatik valf görevi gören parça aracın motor kısmında egzozun değerli bir parçası olarak kurgulanmıştır. Her ne kadar motorun içerisinde egzozun bir parçası olarak görev alsa da motorun devir daimimi tamamlamasında önemli rol oynar. Tüm bunları bir valfin çalışma mantığıyla gerçekleştirir.

Aracın içinde çalışan her mekanik aksam gibi EGR valfi de zamanla aşınır. Aşınan parça aracın çekişini etkiler ve zamanla arızaların çıkmasına zemin hazırlar. Bu valfin en büyük arıza çıkartabilecek kısmı iç kısımdır. İç kısımda biriken pislik ve kurumlar valfi işlevsiz hale getirir ve arıza çıkartmasına yol açar. Bu yüzden EGR değişimi önerilir.

Tabi ki bu duruma düşmemek için etkili yöntemler var. Bunlardan en etkilisi düzenli periyotlarla bakımının yapılmasıdır. Bakıma gire EGR valfi iç kısmının temizlenmesiyle de eski performansına geri döner. Düzenli periyotlarda bakımı sağlanmaz ise kurum bağlayan kısım tıkanır, motor titreme yapar ve artık zamanla çalışmaz bir hal alabilir. Bunun yanında periyodik bakım ve temizliğin yapılması veya EGR değişimi aracın daha fazla yakıt tasarrufu yapmasına destek olur.

EGR Değişimi Neden Yapılır?

Geleneksel fosil yakıt kullanan otomobillerde egzoz salınımında bulunan azot oksijeninin oranı yüksektir. Bu tür zehirli atıkların düzenli olarak takip edilmesi ve belirli bir seviyede tutulması önemlidir. EGR değişimi bu anlamda doğru tercih olacaktır.