EGR Revizyon

EGR Revizyon

EGR karayolu taşıtı araçlarının motor kısmında bulunan elektroprömanyatik valflere denir. Egzoz buluna gazların ne kadar kullanılacağını ECU adı verilen motor karar vermektedir. Bu motorda da “Elektronik Exhaust Gas Recirculation” yani kısaca EGR valfi bulunur. Kontrolü bu valfler sağlar. Egzoz gazlarının devri daimini sağlar. Bu devir daim egzoz gazlarının bir kısmının yanmasıyla gerçekleşir.

Tüm egzozlu taşıtlarda EGR bulunur. Bu olayın hepsi EGR sistemi olarak adlandırılır. Zamanla aracın kullanımına bağlı olarak bu valflerin içinde aşınmalar olur. Bunun yani sıra aşınmış valfler sonucunda içinde kurum ve kirlenmeler meydana gelir. Gelişen bu olaylar aracın performansını olumsuz etkiler. Araç yavaşlamaya başlar. Bu killer aracın beyni olan motoru etkiler. Motorda titreşimli çalışmaya neden olur ve zamanla motor çalışmamaya başlar.

Ayrıca motorda yakıt tüketimini artırarak hem aracın sahibine maddi olarak hem de doğayı olumsuz yönde etkiler. Aracınızda bu olayların yaşanıp yaşanmamasına bağlı olarak aracınızda valf sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer aracınıza ilgili bu sorunları yaşıyorsanız sizin de valfleriniz aşınmış olabilir. Aracınızda ERG sorunu yaşamamanız için valflerin bakımını ve temizliğini düzenli olarak uygun zaman aralıklarında yaptırmanız gerekmektedir.

EGR Revizyonu Neden Gereklidir?

EGR revizyonu aracınızın EGR bakımın yapılmasını anlamına gelir. Bir nevi EGR sistemin incelenmesi gözden geçirilmesi olarak adlandırılır. Bu yöntemle aracınızın EGR sorunu varsa ortaya çıkar ve sorun giderilmesi çalışılıyor. EGR revizyonu araç kullananlar için oldukça önemlidir. EGR bakımın ertelenmemelidir. Temizlenmeyen veya değişimi yapılamayan valfler gittikçe aracınıza daha fazla zarar vermeye başlar ve fazla sorun yaratır. Bakım maliyeti de artış gösterir.

EGR Temizliği ve Revizyonu Nasıl Yapılır?

EGR revizyonu ve temizliği yaptırırken dikkatli olunmalıdır. İşlemi bilinen kişi ve kurumlar tarafından gerçekleştirildiğinden emin olunmalıdır. Kurumsal firma olmasına özen gösterilmelidir. Arızaların valf parçaları tek tek ayrılarak temizliği sağlanır. Küçük bir fırça ile kurumlar temizlenir. Bu işlemle sadece valflerin kaba temizliği yapılmış olur. Sonrasında özel sıvılar içerisinde bekletilir. Bu yöntemle araçtaki EGR temizliği ve revizyonu sağlanmış olur.