EGR İptali

EGR İptali


EGR İptali için uygulanan ilk yöntem mekanik uygulama şeklindedir. Bunun için öncelikle EGR valfi kapatılır ve çalışmaya devam eder. Bu işlem uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. İptal sistematik değilse, motorda sorun olacaktır. İkinci işlem genellikle bir yazım uygulamasında gerçekleşir. Bu uygulama, araç yazılımında EGR iptali devre dışı bırakmak içindir.

Aynı zamanda araç yazılımında EGR iptali sistemi tamamen devre dışı bırakılarak motor arızasının önüne geçilir. Egzoz gazı devridaim valfinin kapatılması motorun temiz hava girişini artırır. Bu nedenle motordaki taze hava miktarının arttırılması yanma tepkisini arttırır. Bütün bunlar performansı doğrudan etkiler. Çekiş düşüklüğü gürültülü çalışma vs. gibi unsurlar ortadan kalkar araç rahatlar.

EGR Nedir?

EGR, kara araçlarında kullanılan bir elektro-pnömatik fonksiyon valfidir. Bu valf aracın makine dairesinde bulunur ve egzoz sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bu, devridaim işlemleri sırasında araca kolaylık sağlar. Aracınızda egzoz gazı devridaim valfi varsa bu valf komplesinin içerdiği parçalarda aşınma meydana gelir. Bu çizikler genellikle aracın performansını olumsuz etkiler. Araç arızaları ve sürekliliği için de etkilidir.

Özellikle bu arızalar motorda kurum ve toz birikmesine neden olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için bakım ve temizliğin belirli zamanlarda yapılması önemlidir. Aynı zamanda, kötü kontaminasyonu önlemek için sürekli olarak değiştirilmelidir. Bu kirleticilerin temizlenmemesi motorun titremesine neden olur. Bu durumda motor çalışmayabilir. Bununla birlikte, kirlilik aynı zamanda artan yakıt tüketiminden de kaynaklanmaktadır. Bu artış, kullanıcılar için finansal kayıplara neden olabilir.

EGR Valfi Temizliği

Egzoz gazı devridaim valfleri, aracın uzun süreli kullanımından dolayı bazı tıkanmalara neden olabilir. Genel olarak düzenli bakım yapılması araçta bahsi geçen EGR valfi arızası konusunda herhangi bir şüphe uyandırmayacaktır. Ancak düzenli bakım yapılmazsa, aracın arızalanması veya sonlandırılması nedeniyle yakıt ikmali ve performans düşüşü meydana gelebilir. Egzoz gazı devridaim valfinin içinde kurum birikirse, valf tıkanır ve çalışmaz. Egzoz gazı devridaim valfinin temizleme işlemi sırasında yapılacak her türlü çalışma dikkatli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Olası arıza durumunda egzoz gazı devridaim valfi değiştirilir.

Bu nedenle vana temizleme adımları dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Sonraki adım: EGR valfi motor bölmesinden çıkarılmalıdır. Sökme özel aletler gerektirir. Bu kit, sağlam, ısıya dayanıklı bileşenler için özel olarak üretilmiştir. EGR valfinin vidaları doğru şekilde çıkarılmalıdır. Yanlış yöne döndürülürse veya düzgün çıkarılmazsa kırılabilir ve motoru etkileyebilecek arızalara neden olabilir.

Egzoz gazı devridaim valfinin sökülmesi valfi çıkarır ve valf üzerinde biriken kurum ve tozun genel temizliğini yapmak için küçük bir fırça kullanılır. Temizlemeden sonra valf, daha iyi temizlik ve daha iyi performans için özel bir sıvıya daldırılır. Daha sonra temizlenir. Egzoz gazı devridaim valfi son temizlik adımıdır ve motora düzgün şekilde takılmalıdır.